Class 5 Decimal Numbers Worksheet – 5

1. Convert 4⁄5 into decimal form.

2. Convert 12 3⁄5 into decimal form.

3. Convert 1⁄500 into decimal form.

4. 7.25 + 29.806 + 2.65 + 7.004 = __________.

5. 5 x 2.5 x 0.05 = __________.

6. 23.004 x 1000 x 0.04 = __________.

7. 121.082 ÷ 13 = __________.

8. 3 (7.5 – 2.3) – 2.2 (1.8 + 0.2) = __________.

9. 4.8 x 0.75 – 2.3 x 1.45 = __________.

10. John bought vegetables weighting 20 kg. Out of this, 4 kg 500 g is onions, 3 kg 65 g is tomatoes and the rest is potatoes. What is the weight of potatoes?

11. The cost of 15 pen is Rs. 163.50. What is the cost of one pen?

12. 75 + 6⁄100 + 5⁄1000 = ________.

13. If 3205 ÷ 2.5 = 1282, then 320.5 ÷ 0.25 = ________.

14. 2 tens 5 thousandths is equal to __________.

15. The cost of 5 liters of milk is Rs. 37.50. What is the cost of 18 liters of milk?

Class 5 NCERT Main Page: Download all latest 2026–27 NCF & rationalised textbooks, chapter-wise PDFs, and study notes on NCERT Class 5 Books PDF (2026–27) (plus NCERT Books in Hindi). · All NCERT Books PDF (Class 1–12)

Leave a Reply

📑 Chapter Navigation Directory